SFP

Noqom™ SFP moduler för 100Mbit till Gigabit nätverk, men också en rad andra alternativ som t.ex. hastigheter mellan 155m-4, 25Gbps. Dessutom har våra SFP-moduler ett brett temperaturområde (-40.. +85 ° C).

SFP-BiDi

BiDi (dubbelriktad) SFP för dubbelriktad trafik i en och samma fiber. Finns för olika våglängder. Detta kan bl. a utöka kapaciteten på ett befintligt fibernät eller spara dyra kostnader för exempelvis nätutbyggnad. Vi kan erbjuda BiDi SFP-moduler från 100Mbit-Gigabit hastigheter, samt LC och SC kontakter. Temperaturområdet är (-40..+85 ° C).

SFP+

Noqom™ SFP-moduler för 100Mbit till Gigabit nätverk, men också en rad andra alternativ som t.ex. hastigheter mellan 155m-4, 25Gbps. Dessutom har våra SFP-moduler ett brett temperaturområde (-40.. +85 ° C).

SFP-CWDM

CWDM SFP-moduler med olika våglängder för att transportera multipel mängd data i en enda fiber. CWDM SFP-moduler finns för olika hastigheter upp till 4,25 Gbps. Se även 10G CWDM-produkter: SFP +, XFP, X2 och XENPAK.

SFP-DWDM

DWDM SFP-moduler med olika våglängder för att transportera multipel mängd data i en enda fiber. DWDM SFP-moduler finns för olika hastigheter upp till 4,25 Gbps. Se även 10G DWDM-produkter: SFP +, XFP, X2 och XENPAK.

XFP

Noqom™ 10Gbps XFP moduler. Finns även i CWDM / DWDM XFP samt BiDi moduler.

X2

Noqom™ X2 10Gbps XFP moduler. Finns även i CWDM / DWDM XFP samt BiDi moduler.

XENPAK

Noqom™ XENPAK 10Gbps XFP moduler. Finns även i CWDM / DWDM XFP samt BiDi moduler.

GBIC

GBIC-moduler för Gigabit nätverk med olika våglängder och avstånd. Finns även i BiDi och CWDM GBICit.

Alla Noqom™ tranceivers uppfyller även MSA direktivet.

Fiberkablage

Noqom™ fiberkablage

  • Singlemode, Multimode (OM1, OM3)
  • Kontaktdonstyper. LC, SC, ST, FC, MTRJ mm
  • De vanligaste typerna av fibrer i längder 1-10 m direkt från lager
  • Skräddarsydda fibrer i olika längder med 1-2 veckors leveranstid från fabrik
  • Alla fiberlösningar levereras med utförliga testrapporter